Vojna o Katalánsko sa začala (zatiaľ len informačná)

Autor: Fedor Alex Caňo, Ing. | 9.11.2017 o 23:20 | Karma článku: 3,97 | Prečítané:  520x

V španielskej aj v európskej tlači pribúdajú materiály, ktoré tvrdia, že za snahou po katalánskej samostatnosti sú Rusi. Toto zjednodušené a klamlivé tvrdenie má len odviesť pozornosť od skutočných príčin konfliktu.  

 Demokratická strana v USA miesto toho, aby poctivo hľadala príčiny porážky svojej kandidátky v prezidentských voľbách, všetko zvalila na "ruskú stopu". Nedávno sme sa mohli dozvedieť, že inzercia a reklama Rusov na Twitteri, Googli a Facebooku za asi 150 tis dolárov mohla zasiahnuť do volieb v prospech D.Trumpa. Volebná kampaň stála prezidenta USA však najmenej 800 miliónov a porazenú Clintonovú aspoň 1500 miliónov. Šikovní sú tí Rusi, za tak málo peňazí toľko muziky! Podobne zasiahli Rusi údajne vo Veľkej Británii (Brexit), zmanipulovali holandské hlasovanie o Ukrajine a naposledy voľby v Nemecku (kde pani Merkelová utrpela víťazstvo). Zdalo by sa, že týmito tvrdeniami dosiahla protiruská hystéria vrchol, ale nie. Výšiny ešte neboli dobyté. Teraz sa objavili správy, že za snahou o samostatnosť Kataláncov - sú Rusi a legitímne požiadavky tohoto národa sú len zámienkou, aby Rusi mohli postupne rozrušiť Európsku úniu a destabilizovať celý kontinent.
   "Kremeľ sa zameral na Katalánsko. Táto gigantická stratégia digitálnej destabilizácie, ktorú podniká Moskva a ktorá vyvrcholila v posledných voľbáchv USA teraz zanechala stopu aj v Španielsku". Takto sa vyjadrili členovia výboru pre spravodajské služby Senátu Spojených štátov amerických.
   Rumunský europoslanec Victor Bostinaru  (podpredseda skupiny sociálnych demokratov) má vraj dôkazy o ruskej podpore katalánskeho separatizmu. "Nebuďme naivní. Za ľúbivými slovami sympatizujúcimi s nezávislosťou sú skryté zámery. Pán poslanec, vzdelaním historik, obhajuje opatrenia španielskej vlády. Štát má právo použiť všetky nevyhnutné prostriedky, aby zaručil územnú celistvosť krajiny". A bije na poplach: "Kým v USA sa dávno vyšetruje, v EÚ sa nezačalo žiadne vyšetrovanie tohoto typu". A vyzýva p.Mogheriniovú, aby okamžite zasiahla. Útvar, ktorým p. Mogheriniová čelí ruskej propagande, je primalý (17 osôb).
   Nič o tom, že nárast katalánskych separatistických nálad zavinili samotní Španieli (centrálna vláda) tým, že celé roky odmietali s Kataláncami dialóg a stále okresávali ich autonómiu. Oháňajú sa postfrankistickou Ústavou, hoci tá Kataláncov ani za národ nepovažuje. Madridská vláda sa aj pri referende zachovala nepochopitelne. Mohla ísť po stopách Londýna (referendum v Škótsku), ktorý nechal ľudí slobodne hlasovať a žiadna samostatnosť nebola schválená. V Katalánsku by to pravdepodobne dopadlo podobne. Ale v Madride sa rozhodli pre  konfrontáciu. A to sa neskôr vypomstí, emócie budú narastať. Bolo hrubou politickou chybou zatknúť dvoch čelných predstaviteľov katalánskeho národa (Jordi Sánchez, Jordi Cuixart) a urobiť z nich politických väzňov, bolo chybou zatknúť a uväzniť väčšinu autonómnej katalánskej vlády (Oriol Junqueras a spol.) a trestne stíhať členov katalánskeho parlamentu (Carme Forcadellová a iní). Separatizmus len dostal viac kyslíka pred voľbami, ktoré tam budú 21.decembra 2017.
Európska únia najprv dlho mlčala a až neskôr podporila kroky španielskej vlády. Keby EÚ žila podľa svojich vznešených deklarácií, tak by to nebol problém, ak by sa Katalánsko oddelilo. Inak by snáď odvádzalo dane, ale hranice by zostali otvorené.
  Rusofóbia je dnes závažný jav, ktorý môže ohroziť mierové spolužitie štátov a viesť k vojnovým konfliktom, prípadne uvrhúť celý svet do dlhoročnej studenej vojny, ktorá nikomu neprospeje. V súčasnosti sú všetky neúspechy Západu zvaľované na Rusko, je to niečo podobné ako antisemitizmus v 19.a 20. storočí. Podľa Veroniky Suši Salminen (česká politologička a historička, žijúca vo Fínsku) je rusofóbia živená negatívnymi dôsledkami recesie a pokračujúcej krízy Západu a je výsledkom sklamania. Prejavuje sa v nej západná arogancia (»my určujeme pravidlá«), pričom Západ je na konci s

vojej nadvlády.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?