Baskovia bránia slobodné Katalánsko

Autor: Fedor Alex Caňo, Ing. | 3.11.2017 o 21:03 | (upravené 3.11.2017 o 21:52) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  686x

Španieli (castellanos) nie sú mentálne vybavení, aby pochopili podstatu katalánskej túžby po nezávislosti. Dané je to historicky. 

Vačšina "castellanos" podporuje "normalizáciu v Katalánsku" ktorú uskutočňuje Rajoyova konzevatívna vláda za sekundovania hlavnej opozície (socialisti). Podstatu nechápu ani čelní politici z Európskej únie, lebo pre svoju krátkozrakosť nevidia, že výbuch katalánskej nezávislosti postupne prinesie tektonické zmeny nielen do celého Španielska, ale aj do samotnej EÚ.
   Baskovia sú však iní. Milujú svoju slobodu a vo svojich dlhých dejinách (pochádzajú z Kaukazu a boli pod Pyrenejami dávno pred starými Rimanmi) sa viackrát úspešne vzopreli tým, ktorí si ich chceli podrobiť. (napr. ešte pred vznikom Veľkej Moravy na hlavu porazili vojská Karola Veľkého, vládcu Franskej ríše a rímskeho cisára), z novší dejín je známy ich odpor (často ozbrojený ) voči frankistickej diktatúre (za obeť mu padli mnohí vysokopostavení činitelia režimu, generáli i napr. ministerský predseda a možný Frankov nástupca Carrero Blanco).
   Baskovia (žijú nielen v Baskicku - vyše 2 milióny obyvateľov, ale aj v regióne Navarra - 20 percent z 600 tisícovej populácie) majú pre emancipačné snahy Kataláncov porozumenie. Tisíce ich trpelo vo väzniciach počas diktátorského režimu, mnoho ich bolo popravených. Ničivé bombardovanie baskického mestečka Gernika zobrazil v monumentálnej freske Picasso ako synonymum vojnových hrôz. V  postfrannkistickom, demokratickejšom Španielsku si vydobyli vysokú mieru autonómie národnej, kultúrnej aj ekonomickej (dnes majú najvyššiu životnú úroveň v Španielsku). Baskická autonómna vláda postup Rajoyovej vlády tvrdo kritizuje, s nevôľou sa díva na počínanie úradov centralistického Španielska, odsudzuje uväznenie takmer celej katalánskej vlády ako neadekvátny, nepotrebný a kontraproduktívny krok. Baskovia chcú podporiť aj na mieste Barcelonu 12.novembra v generálnom štrajku a protestnej masovej manifestácii. Žiadajú okamžité zosadenie generálneho prokurátora Mazu, mobilizujú ľudí aj v samotnom Baskicku, kde sa týždenne konajú podporné demonštrácie a protesty v uliciach Bilbaa, Vitórie a San Sebastianu za účasti bežných ľudí, starostov aj funkcionárov baskickej vlády. Niektorí Baskovia dokonca vidia paralelu medzi španielskou inkvizíciu a vládou Mariana Rajoya. Tá prenasledovala nevinných v mene Boha s krížom v ruke, teraz sa táto oháňa zákonmi a Ústavou, aby Katalánsko ponížila, hoci je jasné, že zákony aj ústava zastarali. Vedia, že len nový teritoriálny model pre Španielsko, ktorý bude dosiahnutý politickým dialógom so zmyslom pre realitu by mohol vyriešiť problém postupného rozkladu Španielska, kedysi najmocnejšieho štátu sveta.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?