Historické stretnutie hláv Katolíckej a Ruskej pravoslávnej cirkvi na Kube!

Autor: Fedor Alex Caňo, Ing. | 12.2.2016 o 13:30 | (upravené 12.2.2016 o 18:56) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  705x

  Celkom v tieni rozličných káuz a predvolebného boja (Mat bielym koňom, štrajky zdravotníkov a učiteľov, atď.) zostalo na Slovensku nepovšimnuté stretnutie dvoch najvyšších predstaviteľov katolíckej a pravoslávnej cirkvi v Havane.

Tisíc rokov sa takto nestretli!

 Táto schôdzka bude mať mnohé náboženské aj politické dôsledky. Vedome si v piatok na havanskom letisku skrížili cesty pápež František (už druhá návšteva Kuby v krátkom čase, pokračuje na ceste do Mexika) a patriarcha Kyrill (prvý krát na Kube v r.1996, teraz už štvrtá návšteva Kuby, pokračuje na ceste do Paraguaja a Brazílie ). Hlavu ruskej pravoslávnej cirkvi privítal na letisku osobne armádny generál Raul Castro so všetkými štátnickými poctami.
Stretnutie pápeža a patriarchu sa pripravovalo asi 20 rokov. Je to výnimočná udalosť, pretože podobné stretnutie najvyšších predstaviteľov týchto cirkví sa neuskutočnilo vlastne od roku 1054, keď vznikla vnútri kresťanstva schizma. Teraz je iste tá správna príležitosť, aby dve náboženské inštitúcie, ku ktorým sa hlásia milióny veriacich spolupracovali pri civilizovanom spolužití a mieri. Kresťania čelia takmer genocíde na Blízkom východe i v Afrike.
 A prečo Havana? Už nositeľ nobelovej ceny za literatúru  Gabriel García Márquez sa vyjadril, že nie je lepšie miesto na svete ako Kuba, ak sa chce niekto stretnúť utajene alebo v menšej konšpirácii, prípadne diskrétne rokovať o ťažko riešiteľných otázkach.   

Kubu si vybrali ako ideálne neutrálne miesto na stretnutie, kde nie sú konfesionálne trenice a vláda je nenáboženská, a Kubánci sú hrdí, že práve ich krajina sa stal miestom historického stretnutia. Na Kube je viacero pravoslávnych chrámov, najnovší a najväčší sa nachádza v malebnom prostredí starej Havany - chrám Ikony sv.Bohorodičky z Kazane patrí priamo pod jurisdikciu moskovského patriarchátu ruskej pravoslávnej cirkvi. Bol vysvätený práve Kyrillom v roku 2008. Neďaleko chrámu je malý kostol Svätého Mikuláša z Bari (patrí konštantinopolskému patriarchátu) a známa starobylá katolícka bazilika Sv.Františka z Asisi.
"Môj milovaný brat" nazval pápež František patriarchu Moskvy a celej Rusi počas tradičnej nedeľnej mod

litby na námestí Svätého Petra vo Vatikáne v kontexte príprav na možnú cestu najvyššieho pontifika do Ruska.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?