Pápež František vyhlásil za svätého legendárneho kubánskeho revolucionára (fikcia)

Autor: Fedor Alex Caňo, Ing. | 21.9.2015 o 0:00 | (upravené 21.9.2015 o 23:50) Karma článku: 1,66 | Prečítané:  353x

V týchto dňoch je na apoštolskej navšteve Kuby pápež František. Čím to je, že takú malú, katolíkmi vôbec neoplývajúcu krajinu navštívili počas 17 rokov traja poslední pápeži?

Takejto pocty sa nedostalo žiadnej inej latinskoamerickej krajine, s výnimkou Brazílie. Ale to je niečo iné. Kým Brazília je najľudnatejší štát Južnej Ameriky (200 miliónov, prevažne rímskokatolíckeho vyznania), Kuba má sotva 11 milónov a katolíkov pomerne málo. Väčšina ľudí, aj keď sú pokrstení pestuje synkretické kulty ako santería či woodoo, čo súvisí s otrokárskou minulosťou Kuby. A je tam aj hodne protestantov. 
  Menej informovaní novinári si vôbec nevšimli, aký čulý dialóg viedli bratia Castrovci s pápežmi, počínajúc Jánom Pavlom II a oni na oplátku kritizovali americké embargo voči Havane a žiadali ho zrušiť.
  Návšteva pápeža Františka však predstavuje zlom. Ľady sa pohli už dávnejšie, keď sa Fidel v jednom liste pápežovi vyznal, že už jeho otec, ktorého osud zavial na Kubu z rodnej Galície v Španielsku bol horlivý katolík, a on sám už od mladosti neustále o viere premýšľal. A brat Raúl sa priamo vyznal, že aj on je pokrstený a birmovaný katolík. František verný svojim novotám,  nielenže vo svojej historickej návšteve Kuby označil embargo za neľudské a nezákonné, ale sa podujal vyhlásiť za svätého legendárneho revoluciónára Ernesta Che Guevaru, a to priamo na námestí, ktorému už vyše 30 rokov dominuje jeho obrovský portrét. Bratia Castrovci využili priaznivú situáciu, že pápež je takisto Argentínčan ako ich spolubojovník z mladosti Che Guevara. Aktu svätorečenia teraz už Svätého Che dodala punc aj argentínska prezidentka Dr. Cristina Fernándezová Kirschnerová svojou osobnou prítomnosťou.
Keď sa novinári pápeža spýtali, či mu ani trochu nevadí prenasledovanie opozície na Kube, s ľahkým úsmevom odpovedal: Kto som ja, aby som ich súdil? Veď aj moja cirkev sa dopustila v minulosti mnohých prehreškov a pochybení, ba zločinov. Inkvizícia prenasledovala státisíce ľudí, mnohí disidenti ako Giordano Bruno či majster Ján Hus zhoreli na hranici. Potom pápež dodal, že komunizmus,  keď sa spojí s vierou v Ježiša Krista nemusí byť je nič zlé, že aj on ešte v jezuitskom seminári tajne čítal Marxa a že  prví kresťania boli vlastne komunisti, ako to dosvedčujú z Písma svätého Skutky apoštolov...  
Po omši na Námestí revolúcie sa pápež vybral na súkromnú návštevu za najvyšším vodcom kubánskej revolúcie Fidelom, aby mu osobne oznámil túto radostnú novinu. Za prítomnosti Fidelovej manželky Dalie si vymenili darčeky, Comandante a líder máximo kubánskej revolúcie venoval pápežovi knihu rozhovorov o náboženstve, ktoré viedol s brazílskym duchovným Frei Bettom a súčasne mu odovzdal prihlášku do Strany (Komunistickej strany Kuby). František sa vyjadril, že porozmýšľa....  


 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?