Zmenil sa arcibiskup Bergolio, keď sa stal pápežom Františkom?

Autor: Fedor Alex Caňo, Ing. | 16.9.2015 o 9:48 | Karma článku: 4,95 | Prečítané:  1147x

Pápež František už viac ako dva roky prekvapuje svet, jednak svojimi výrokmi a myšlienkami a jednak svojím správaním a gestami. Najzaujímavejšie je, že prekvapuje aj samotných rodákov Argentínčanov.

Tí ho predsa dlho poznali (primasom argentínskej cirkvi bol od r.1998, keď sa stal arcibiskupom v Buenos Aires, od roku 2001 bol kardinálom). Jeho zvolenie v Argentíne prijali dosť vlažne, rezervovaný postoj mala samotná prezidentka Kirschnerová a mnohí členovia členovia jej vlády boli voči nemu kritickí, hoci teraz sa pokladajú za jeho priateľov.
Mnohí v Argentíne mu vyčítali nejasné stanovisko voči diktatúre z rokov 1976-82, tvrdošijný postoj v otázkach potratu, antikoncepcie, umelého oplodnenia aj homosexuálných sobášov (boli uzákonnené aj napriek odporu kléru v r.2010 ako v prvej latinskoamerickej krajime) i teologický a spoločenský konzervativizmus a potieranie ľavicových prúdov v cirkvi (najmä tzv.teológie oslobodenia). Dnes je všetko trochu inak a sám pápež komentuje túto zmenu šibalským úsmevom a slovami, že je oveľa lepšie byť pápežom ako arcibiskupom v Buenos Aires. Niektorým sa však dnešné pápežove a minulé postoje javia konzistentné.  Bergolio predsa tlmil vždy vplyv tradicionalistov, mal dobré vzťahy s ostatnými kresťanskými cirkvami, bol oddaný ekumenizmu a bol známy ako zástanca kolegiality biskupov i chudobných ľudí. Sám Bergolio predsa prispel k tomu, že sa v r.2000 cirkev v Argentíne ospravedlnila za neschopnosť zaujať odmietavý postoj k vojenskej vláde, ktorá uniesla a umučila veľa Argentínčanov, včítane kňazov.
Horacio González, ktorý stojí na čele skupiny kirchnerovských intelektuálov Otvorená charta (La Carta Abierta) ale trvá na tom, že Bergolio absolvoval fascinujúcu politicko-náboženskú premenu. Z odporcu vlády, predstaviteľa konzervatívnych kruhov v cirkvi a podporovateľa pravicového prúdu v perónizme sa stal sympatizant teórie oslobodenia, aj k otázkam ohľadom potratov, homosexuality či celibátu sa vyjadruje s väčším pochopením. Je otvorenejší, neformálnejší a komunikatívnejší človek, ktorý prekvapil všetkých Argentínčanov a vyvolal veľké nádeje aj pre katolícku cirkev.
Nuž, Bergolio sa istým spôsobom oslobodil, už je taký, akým v skutočnosti možno vždy bol, nemusí zmierňovať rozličné prúdy v cirkvi za cenu kompromisov, teraz ako pápež má logicky väčšiu slobodu i vplyv, a tak svoje názory vie skôr presadiť. A pragmatizmus aj vízia mu nikdy nechýbali...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.


Už ste čítali?