Zmenil sa arcibiskup Bergolio, keď sa stal pápežom Františkom?

Autor: Fedor Alex Caňo, Ing. | 16.9.2015 o 9:48 | Karma článku: 4,95 | Prečítané:  1207x

Pápež František už viac ako dva roky prekvapuje svet, jednak svojimi výrokmi a myšlienkami a jednak svojím správaním a gestami. Najzaujímavejšie je, že prekvapuje aj samotných rodákov Argentínčanov.

Tí ho predsa dlho poznali (primasom argentínskej cirkvi bol od r.1998, keď sa stal arcibiskupom v Buenos Aires, od roku 2001 bol kardinálom). Jeho zvolenie v Argentíne prijali dosť vlažne, rezervovaný postoj mala samotná prezidentka Kirschnerová a mnohí členovia členovia jej vlády boli voči nemu kritickí, hoci teraz sa pokladajú za jeho priateľov.
Mnohí v Argentíne mu vyčítali nejasné stanovisko voči diktatúre z rokov 1976-82, tvrdošijný postoj v otázkach potratu, antikoncepcie, umelého oplodnenia aj homosexuálných sobášov (boli uzákonnené aj napriek odporu kléru v r.2010 ako v prvej latinskoamerickej krajime) i teologický a spoločenský konzervativizmus a potieranie ľavicových prúdov v cirkvi (najmä tzv.teológie oslobodenia). Dnes je všetko trochu inak a sám pápež komentuje túto zmenu šibalským úsmevom a slovami, že je oveľa lepšie byť pápežom ako arcibiskupom v Buenos Aires. Niektorým sa však dnešné pápežove a minulé postoje javia konzistentné.  Bergolio predsa tlmil vždy vplyv tradicionalistov, mal dobré vzťahy s ostatnými kresťanskými cirkvami, bol oddaný ekumenizmu a bol známy ako zástanca kolegiality biskupov i chudobných ľudí. Sám Bergolio predsa prispel k tomu, že sa v r.2000 cirkev v Argentíne ospravedlnila za neschopnosť zaujať odmietavý postoj k vojenskej vláde, ktorá uniesla a umučila veľa Argentínčanov, včítane kňazov.
Horacio González, ktorý stojí na čele skupiny kirchnerovských intelektuálov Otvorená charta (La Carta Abierta) ale trvá na tom, že Bergolio absolvoval fascinujúcu politicko-náboženskú premenu. Z odporcu vlády, predstaviteľa konzervatívnych kruhov v cirkvi a podporovateľa pravicového prúdu v perónizme sa stal sympatizant teórie oslobodenia, aj k otázkam ohľadom potratov, homosexuality či celibátu sa vyjadruje s väčším pochopením. Je otvorenejší, neformálnejší a komunikatívnejší človek, ktorý prekvapil všetkých Argentínčanov a vyvolal veľké nádeje aj pre katolícku cirkev.
Nuž, Bergolio sa istým spôsobom oslobodil, už je taký, akým v skutočnosti možno vždy bol, nemusí zmierňovať rozličné prúdy v cirkvi za cenu kompromisov, teraz ako pápež má logicky väčšiu slobodu i vplyv, a tak svoje názory vie skôr presadiť. A pragmatizmus aj vízia mu nikdy nechýbali...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?